تاریخ

درباره گروه : آموزش تاریخ به مفهوم شناخت صیرورت و شدن آدمی و آگاهی بر احوال و سرگذشت جوامع، اقوام و ملت­های جهان بر اساس متون، مدارک، اسناد، اخبار، آثار تاریخی و بررسی آنها با روش­های علمی است. آنچه ضرورت مطالعه و آموزش تاریخ را در ایران اسلامی ایجاب می­کند، مطالعه و پژوهش­های نو و بازشناسی ارزش­های مادی و معنوی در ایران و اسلام از آغاز تاکنون بوده است.

مضافاً اینکه قرار گرفتن دانشگاه خلیج فارس در کنار دریای نیلگون و پرآوزاه خلیج فارس، رسالتی سنگین بر دوش این دانشگاه قرار می­دهد  تا در این حوزه معرفتی «نگاهی مجدد» داشته باشد؛ نگاهی فراتر از چارچوب­های سیاسی ـ مذهبی. به بیان دیگر، اینک که در هزاره سوم میلادی هستیم به خلیج فارس می­بایست به عنوان یک «حوزه شناختی (معرفتی)» ـ نه صرفاً منطقه­ای جغرافیایی ـ نظر کرد. شناخت زیست بوم سیاسی ـ اجتماعی منطقه، شناخت مردم، قومیت­ها، فرهنگ­ها، جوامع سیاسی و مناسبات آنها با یکدیگر و با دولت­های خارج از منطقه، از ضرورتهای اساسی این حوزه شناختی است و جمهوری اسلامی ایران به مانند قبل، می­بایست بیش از دیگر کشورها در این حوزه احساس مسئولیت کند.

تأسیس دانشگاه خلیج فارس در سال 1371ه.ش. گامی اساسی و استوار در شناخت این حوزه معرفتی بوده است. این دانشگاه موفق شده است بخشی از مأموریت­های محوله در حوزه خلیج فارس را به انجام برساند. تعلیم و تربیت دانشجو و اجرای پژوهش­های راهبردی و کاربردی در حوزه خلیج فارس تنها بخشی از اقدامات دانشگاه بوده است. یکی از اقدامات خوب دانشگاه در انجام رسالت ملی خود در قبال خلیج فارس، تأسیس و راه­اندازی رشته تاریخ بوده است.

 

تاریخچه : رشته تاریخ دانشگاه خلیج فارس که مجوز آن در 16 اسفند 1384 توسط شورای گسترش آموزش عالی صادر شد، در مهرماه سال 1385 با سه نفر عضو هیأت علمی و 37 نفر دانشجو کار خود را آغاز کرد و اینک که دوازده سال از عمر آن می­گذرد در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد «مطالعات خلیج فارس» و «تاریخ ایران دوره اسلامی» در مقطع دکتری دانشجو می­پذیرد و هفت نفر عضو هیأت علمی تمام وقت دارد. این گروه آموزشی موفق شده است تا پایان سال تحصیلی 97 1396 تعداد سیصد نفر در مقطع کارشناسی، 40 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 4 نفر در مقطع دکتری دانش آموخته نماید و در حال حاضر دارای 180 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی، 54 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 19 نفر دانشجو در مقطع دکتری است. 

 

 

اهداف :

بدون شک راه­اندازی رشته تاریخ در دانشگاه خلیج فارس دارای اهدافی بوده که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ارتقاء ادراکات و بینش های هویت بنیان افراد جامعه

2. شناخت خودِ تاریخی

3. معرفت­بخشی تاریخی بویژه در حوزه تاریخ بوشهر و تاریخ خلیج فارس

4. جذب اساتید و افراد متخصص

5. تربیت دانشجو

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.